im. Jana Pawła II w Będzinie

WOLONTARIAT W NASZEJ SZKOLE

Uczymy najmłodszych

Dnia 25 stycznia 2018 r. nasi wolontariusze odwiedzili najmłodszych naszej szkoły - ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY. Uczniowie klasy VII b pokazali przedszkolakom jak należy zachować się w sytuacjach zagrożenia życia oraz przeprowadzono zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Przedszkolaki pod czujnym okiem starszych kolegów mogły samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy.

Kiermasz mikołajkowy w Będzinie

W dniu 17 grudnia, na bulwarach Przemszy w Będzinie odbył się kiermasz bożonarodzeniowy pod patronatem prezydenta Łukasza Komoniewskiego. Magiczna atmosfera tego wydarzenia przybliżyła zapewne wszystkich do Świšt Bożego Narodzenia. Na kiermaszu można było kupić przeróżne ozdoby choinkowe, jak również niebanalne prezenty dla najbliższych. Nie zabrakło również straganów z gastronomią, a także gier i zabaw dla najmłodszych uczestników. Uczniowie naszej szkoły wystawili swoje prace i ozdoby świąteczne, które cieszyły się nie lada powodzeniem. Dochód z kiermaszu mikołajkowego został przeznaczony na materiały dydaktyczne w naszej szkole.

Wycieczka uczniów do schroniska dla zwierząt w Milowicach

3 grudnia 2017 r. uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami panią Martą Gwiazda i Anetą Taraszka wybrali się do schroniska dla bezdomnych zwierząt w Milowicach. Celem akcji jest pomoc poszkodowanym psom i kotom w socjalizacji, uczestnictwo w zbiórkach na rzecz schroniska, a także pomoc w zabiegach porządkowych i higienicznych na rzecz zwierząt. Pracownicy schroniska służyli uczniom wsparciem praktycznym i teoretycznym. Podczas pobytu w schronisku nasi uczniowie mieli także okazję wyprowadzić psy na spacer. Każda taka akcja pomaga zwierzętom, ale także uwrażliwia dzieci biorące udział w wolontariacie.

Zbiórka żywności pod hasłem "Tak pomagam"

Okres świąteczny jest czasem szczególnej troski o potrzebujących. Wychodząc naprzeciw potrzebom, w dniach 9 - 10 grudnia 2017 r. w ramach współpracy z fundacją Caritas Polska, wolontariusze z naszej szkoły zbierali żywność dla najuboższych. Wolontariusze kwestowali w sklepach Mila. Dzięki hojności mieszkańców naszego miasta w koszach znalazły się podstawowe produkty spożywcze typu: makaron, mąka, ryż, słodycze dla najmłodszych oraz środki czystości. Zebrane artykuły zostay przekazane w formie paczek świątecznych oraz jako pomoc dla placówek Caritas.

Zbiórka makaronu dla najuboższych pod hasłem "Pomagajmy"

W listopadzie 2017 r. uczniowie i nauczyciele naszej szkoły przyłączyli się do zbiórki makaronu, organizowanej przez fundację Caritas Polska. Zbiórka miała na celu pomoc najuboższym, w ramach doposażenia ich w artykuły podstawowe o długiej przydatności do spożycia. W rezultacie, dzięki hojności uczniów naszej szkoły, a także ich rodziców przekazano do archidiecezji sosnowieckiej 300 paczek makaronu.

Bicie rekordu w udzielaniu pierwszej pomocy "Ratujemy i uczymy ratować"

W ramach obchodów Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca z ramienia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w naszej szkole została zorganizowana akcja pod hasłem "Ratujemy i uczymy ratować". Głównym celem tego przedsięwzięcia było nie tyle bicie rekordu, ale nauka resuscytacji, która jest prosta, ale posiada ogromne znaczenie dla ratowania życia.

Kochajmy wszystkie zwierzęta

Jak co roku w naszej szkole organizowana jest przez Szkolne Koło Caritas cykliczna zbiórka karmy dla zwierząt. W tegorocznej zbiórce zebranych zostało kilkanaście kilogramów karmy dla zwierząt - kotów i psów, zabawki oraz koce. Zwierzaki z pewnością będą miały wielką ucztę i wspaniałą zabawę. W imieniu bezdomnych kotów i psów ze schroniska w Sosnowcu - Milowicach serdecznie dziękujemy.

Msza dziękczynna

30 września wolontariusze wraz z nauczycielami panią Anetą Taraszką i panią Martą Gwiazda reprezentowali naszą szkołę na uroczystej mszy świętej w parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny z okazji Święta Budowniczych Kościoła. Msza święta w Będzinie, podczas której dziękowano za budowę kościołów, to kolejny element przypadającego w tym roku 25-lecia diecezji sosnowieckiej.

Akcja Caritas "Kromka chleba"

24 września nasi wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas w symboliczny sposób zainicjowali akcję CARITAS "kromka chleba" w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Po skończonej Mszy o godz 12.00 częstowali kromkami chleba wiernych uczestniczących w liturgii. Akcja posiada wymiar edukacyjny i była okazją dla wszystkich parafian do zauważenia wokół siebie tych, którzy majš w życiu trochę gorzej.